SN0RUN - Bieg Katorżnika

Bieg Katorżnika: KATUJE, UPADLA i MIESZA z BŁOTEM, ale nie SN0RUN!

We współpracy w Wojskowym Klubem Biegacza META w Lublińcu (www.wkbmeta.pl), połączone siły reprezentantów klubów SP5PAT oraz SP5PPK, pasjonaci wypoczynku na łonie Natury: Ewa SP5HEN, Tomasz SQ2LID, Wiesław SQ5ABG (uczestnik edycji III BK w roku 2006 oraz XIII BK w roku 2017) oraz Andrzej SQ5NAP (uczestnik III edycji BK w roku 2006) uruchomili stację okolicznościową o znaku wywoławczym SN0RUN (jako skrót od Running / Bieganie), działającą w okresie od 1 do 15 sierpnia 2018, promującą XIV edycję Biegu Katorżnika, o długości 11 km.

W roku 2017 podczas XIII edycji Biegu Katorżnika odnotowano: dwa rekordy w długości pokonywania trasy: mężczyźni – 7:21:26; panie – 7:54:49; 1661 – nadanych numerów; 1525 – odebranych numerów; 1448 – osoby wystartowało; 1407 – ukończyło Bieg Katorżnika (w tym 75 z 7 państw) (6 DSQ, 4 PK); oraz 4 – odwiezienia na SOR; 3 – rozległe rany szyte; 4 – omdlenia; 17 – skręceń stawów; 1 – uraz barku; 1 – wybity ząb; 75 – przypadków hipotermii; 14 – pijawek; setki zranień, otarć i stłuczeń; 4 – zgubione zegarki; 4 – osobom, w tym jednemu mikrusowi, bagno wydarło buty.

Cytując słowa Dyrektora Biegu, st. chor. sztab. rez. Zbigniewa Rosińskiego,: Woda, bagno, rowy, błoto, smród i stęchlizna, pijawki i inne robactwo, czyli ŚRODOWISKO PRZYJAZNE KAŻDEMU KATORŻNIKOWI umili spędzenie sierpniowego weekendu w Kokotku. Ale zanim podejmiecie decyzję o zgłoszeniu zastanówcie się czy Katorżnik jest imprezą, która Was usatysfakcjonuje. Czas pokonywania około 10 km trasy jest zbliżony do waszych wyników w maratonie. Nie tylko pot i łzy, ale naprawdę dużo krwi, skręceń, zerwań i zasłabnięć jest nieodłącznym elementem tych zawodów. Pomimo przebywania w wodzie dręczyć Was będzie pragnienie, a w chwilach słabości nie otrzymacie pomocy. Czy warto za niemałe przecież pieniądze być jeszcze upadlanym, katowanym i mieszanym z błotem? Niech Twoja decyzja o starcie będzie głęboko przemyślana. Chwila słabości na trasie może skutkować dyskwalifikacją, o którą będziesz miał pretensje. Zanim przejdziesz do linku zapisy wciśnij najpierw Regulamin …”.

Pytanie: Czy warto? Odpowiedź: NO PEWNIE, WARTO!!!

 

Minister Paweł Soloch, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego patronuje Biegowi Katorżnika, jak i wszystkim imprezom biegowym, organizowanym przez Wojskowy Klub Biegacza META. Zadanie to jest również dofinansowane ze środków Burmistrza Miasta Lublińca.

W XIV edycji Biegu Katorżnika brało udział: 1 514 osób, w tym 344 panie i 246 dzieci, oraz: 23 Austriaków, 2 Brytyjczyków, 1 Czech, 7 Litwinów, 6 Słowaków, 18 Niemców.

10 sierpnia o 05:30 wyruszamy z Warszawy kierując się na Śląsk, ale po pierwsze wjazd po Tomasza SQ2LID pod Piaseczno, i dalej pędzimy do Lublińca – Kokotka. Na miejscu jesteśmy przed 11:30 i rozpoczynamy przygotowanie stacji SN0RUN do operacyjnego działania – transceivery ICOM IC-728 oraz YAESU FT-857, popularnie zwanym szumofonem, oraz anteny LW i inverted V. Sprzęt jest gotowy i zaczynamy… Są dwie zmiany operatorów, praca 24 godziny…

Propagacja straszna: SQ2LID słyszy QRP w okolicach Warszawy, prawie 80 watów w antenę – i nic! Szumy w okolicach S9+! Próby zmian konfiguracji anten. Jest sukces – szumy w granicach pięciu! Ponad 50 watów w antenę – i znowu nic! My słyszymy, nas nie słychać… Pogłębiona dysertacja: dlaczego tak szumi! Czy Oblacka Przystań jest zbudowana z rakotwórczego betonu? Jakie jest wyposażenie kuchni hotelowej? Czy klimatyzacja sieje? Jak mocno? itd… . Dochodzimy do sprzecznych wyników…

Stacja SN0RUN działała w dwóch etapach: 1 – 9 sierpnia oraz 12 – 15 sierpnia w stałych MP (miejscach przebywania) oraz 10 – 11 sierpnia w MP Lubliniec – Kokotek. Na chwilę obecną (15 sierpnia) mamy 198 łączności, po dwóch dniach dochodzi ZERO łączności, a od niedzieli (12.) do środy (15.) dojdzie jeszcze trochę. Łącznie 279 QSO. Chcieliśmy przekazywać z tymczasowego MP podstawowe informacje o stolicy polskiego biegania – Lublińcu, fantastycznej atmosferze u Katorżników i kibiców, urzekających lublinieckich sosnowych lasach… Początkowo tytuł miał brzmieć Bieg Katorżnika: KATUJE, UPADLA i MIESZA z BŁOTEM, ale nie SN0RUN!”, ale wyszło na to, iż Bieg Katorżnika zmieszał nas błotem … Niestety bywa i tak …

W dzień biegu, 11 sierpnia, Wiesław SQ_5_Ale_Będę_Gadał przemienił się w Katorżnika (trzeci udział – ma doświadczenie…) i wystartował … jak fala elektromagnetyczna… Zdobył ex aequo 3 miejsce oraz Podkowę Katorżnika w kategorii Katorżnik Babci i Dziadka z czasem wyśmienitym. Trasa biegu była zgodna z zapowiedzią: woda, bagno, rowy, błoto, pokręcona jak diabelski ogon.

 

O godz. 16:00 demontujemy transceivery, anteny i wyruszamy do Warszawy, o 23:00 jesteśmy na miejscu.

Jeżeli którakolwiek Czytająca i/lub którykolwiek Czytający zechce się sprawdzić jako Katorżnik – Krótkofalowiec, to w imieniu Wojskowego Klubu Biegacza META w Lublińcu gorąco zapraszamy… Wielu starych i młodych biegaczy zapowiedziało swój udział w następnej edycji Biegu Katorżnika – pod warunkiem, iż zdążą się zapisać (13 stycznia 2018 elektroniczne zapisy trwały kilkanaście minut …).

Team pasjonatów wypoczynku na łonie Natury i krótkofalarstwa, planuje wziąć udział w kolejnych imprezach w 2018 roku, przygotowywanych przez WKB META, tj. w 22. Biegu Przełajowym „O Nóż Komandosa” im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego (6 października) oraz w Maratonie Komandosa (24 listopada).

O nawiązanych łącznościach i nie tylko w następnych wydaniach.

Andrzej SQ5NAP

SP5PPK bierze udział w pracy HF100R

Rok 2018 jest szczególnym dla Polski. To również wyjątkowy czas dla członków stowarzyszenia Liga Morska

 i Rzeczna. 100 lat temu, 1 października 1918 roku grupa światłych Polaków z admirałem Kazimierzem Porębskim na czele założyła stowarzyszenie Bandera Polska,  przemianowane później na Liga Morska i Rzeczna. Fakt ten miał miejsce w Warszawie. W końcu lat trzydziestych liczyło prawie milion członków. Podczas II wojny światowej,  działacze Ligi Morskiej i Kolonialnej walczyli na wszystkich frontach II Wojny Światowej.    Wi

elu zostało zamordowanych w Katyniu, niemieckich obozach śmierci. Po 1945 roku odrodziły się struktury Ligi. Wśród członków przeważali działacze Ligi Morskiej i Kolonialnej. Powojenne losy Ligi były podobne jak wielu innych stowarzyszeń. Jej członkowie jako ,,obcy” klasowo nie przystawali do ,,nowej’’ rzeczywistości. Działacze Ligi Morskiej nie mieli zamiaru poddać się propagandzie komunistycznej. W 1953 roku Liga została rozwiązana.  Po 28 latach na skutek oddolnych działań społecznych podczas II Kongresu Kultury Morskiej w Gdańsku,  podjęto uchwałę o odtworzeniu stowarzyszenia Liga Morska. W dniach 24 – 25 października 1981 roku

 w Gdyni podczas Walnego Zjazdu Delegatów podjęto uchwałę o reaktywowaniu Ligi Morskiej.

Stowarzyszenie Liga Morska i Rzeczna przez sto lat pracy społecznej członków na rzecz rozwoju gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej, obronności przyczyniło się do popularyzacji tych ważnych gałęzi gospodarczych wśród naszego społeczeństwa. Dla upamiętnienia ligowego dorobku zorganizowana została „AKCJA DYPLOMOWA 100 LAT LIGI MORSKIEJ I RZECZNEJ NA FALACH KF”

1. Cel: Obchody 100. rocznicy powstania Ligi Morskiej i Rzecznej w Polsce

2. Patronat Honorowy akcji dyplomowej: pan Andrzej Królikowski, Prezes LMiR

3. Organizator: Szkolny Klub SP5PLW w Brańszczyku

4. Termin: 20.05.2018 – 3.06.2018 

5.  Warunki zdobycia Dyplomu:

Stacje DX: łączności lub nasłuchy ze stacjami HF100LMR i HF100JUNG

Stacje SP i EU: łączności lub nasłuchy ze stacjami: 3Z0I, HF100JUNG, HF100LMR, HF100M, HF100R, SP100L

6. Pasma i emisje dowolne

 

7. Dyplom jest wydawany w formie elektronicznej i zostanie wysłany na podany w zgłoszeniu adres e-mailowy.

8. Zgłoszenie na Dyplom:

– znak stacji

– imię i nazwisko operatora (Nazwa Klubu)

– wykaz przeprowadzonych łączności

– adres e-mail, na który należy przesłać Dyplom

9. Termin nadsyłania zgłoszeń: 30.06.2018 na adres: sp5plw@wp.pl