Byli, zdobyli, „wójca” zrobili !

Bieg o Nóż Komandosa:
Byli, zdobyli, „wójca” zrobili!

Pasjonaci wypoczynku na łonie Natury a przy okazji krótkofalowcy: Ewa SP5HEN, Tomasz SQ2LID, Wiesław SQ5ABG oraz Andrzejowie SP5VIH piszący te słowa SQ5NAP, stanowiący reprezentacje klubów SP5PAT oraz SP5PPK, we współpracy w Wojskowym Klubem Biegacza META w Lublińcu [ www.wkbmeta.pl ], ponownie uruchomili stację okolicznościową o znaku wywoławczym SNØRUN, działającą w okresie od 1 do 31 października 2018, promującą 22. edycję Biegu Przełajowego O Nóż Komandosa im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, byłego dowódcy Wojsk Specjalnych, jedna z 96 osób, które zginęły podczas katastrofy lotniczej w Smoleńsku, Rosja.

5 października wyruszamy z Warszawy przez Piaseczno po Tomasza SQ2LID i dalej jedziemy do Lublińca – Kokotka. Andrzej SP5VIH dojeżdża samodzielnie później, pod wieczór.

Nauczeni smutnym, ale prawdziwym doświadczeniem – „Bieg Katorżnika: KATUJE, UPADLA i MIESZA z BŁOTEM, ale nie SNØRUN!”, ale wyszło na to, iż Bieg Katorżnika zmieszał nas z błotem. Dzięki uprzejmości Karola DL3AU oraz Komendanta Hufca ZHP w Lublińcu hm Mariusza Maciów i pwd. Błażeja Widery – Komendanta Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego „Kokotek” w Lublińcu, wykorzystujemy pomieszczenia stacji harcerskiej SP9ZAK. Po wejściu do klubu SP9ZAK w Kokotku rozlega się O Boże!? (w wersji oryginalnej było inaczej …), bo jest wszystko i oczywiście + anteny. To jest prawdziwy domek i PRAWDZIWYMI warunkami do pracy operatorów! Anteny – to jest POLE antenowe!

Rozkładamy przywieziony sprzęt IC-7300 oraz szumofon FT-857. Podczas podłączania i konfiguracji IC-7300, Wiesław SQ5ABG nawiązuje pierwsze łączności na VHF i robi sporo QSO z stacjami z OT-31. Prawdziwy pileup! Po kilku minutach IC-7300 jest gotowa – praca na delcie na pasmo 80 metrów, bo na 40 metrach są kłopoty ze strojeniem – SWR większe od magicznej trójki. Tomasz SQ2LID rozpoczyna pracę – pierwsze wywołanie: Wywołanie ogólne w paśmie 80 metrów, podaje stacja SNØRUN, przechodzę na odbiór – znowu tworzy się pileup – zgłaszają się stacje z całej Polski oraz OK, OM, YO i DL. Raporty 59 plus 20 – 30 dB w obydwie strony. Nawet stacje QRP są wspaniale odbierane. Pytanie: Jaki wzmacniacz mocy? Odpowiadamy: Żaden, tylko skromne 100 W we wspaniałą deltę.

Przyjeżdża Andrzej SP5VIH i rozstawia cyfrówkę… Kończymy pracę około 23:00, aby trochę się przespać. Jutro znowu jest dzień…

Śpimy w Sielankowych Klimatach a z buta do pomieszczeń klubowych jest 800 m. Miejsce startu do Mistrzostw Polski Służb Mundurowych, rozgrywanych jako 22. edycja Biegu Przełajowego O Nóż Komandosa im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, jest oddalone o 2300 metrów. Czyli wszytko w zasięgu ręki.

Tomasz SQ2LID i Andrzej SP5VIH podczas pracy
Tomasz SQ2LID i Andrzej SP5VIH podczas pracy

Sobota … Tomasz SQ2LID i Wiesław SQ5ABG zaczynają bardzo wcześnie – około 06:00, znowu tworzy się pileup – propagacja WSPANIAŁA. Ewa SP5HEN nagrywa, a Andrzejowie SP5VIH i SQ5NAP jadą na rozpoznanie miejsca startu – parking obok Niniva – Oblacka Przystań.

Około 10:00 (LT) przebazowanie Tomasza SQ2LID i Andrzeja SP5VIH do miejsca startu, czyli utworzenie drugiej stacji mobilnej KF (Yeasu FT891 + CG-3000 + antena GP). O godz 11:55 wejście w eter stacji mobilnej i o godz 12:00 start do Biegu. Panie mają trasę odrobinę krótszą (5 km), panowie zaś normalna, czyli 10km.

 

 

 

Klasyfikacja Mistrzostw Polski Służb Mundurowych, Lubliniec – Kokotek, 06.10.2018

Panie, dystans 5 km:

1       1075   Anna GOSK,             18 Pułk Rozpoznawczy,         Białystok             czas 00:20:20

2       1080   Anna FICNER,           Komenda Główna Policji,      Złotoryja             czas 00:21:17

3       1090   Agnieszka JEŻ,          Straż Miejska                        Częstochowa,    czas 00:24:47

Panowie, dystans 10 km:

1       597      Łukasz OŚLIZŁO,      Komenda Główna Policji,      Warszawa,         czas 00:37:19

2       589      Artur PELO,              1 Batalion Zmech.,                  Słupsk               czas 00:37:46

3       553      Jakub BURGHARD   Komenda Główna Policji,      Warszawa          czas 00:38:10

O godz 10:05 UTC mamy „wójca” na 20m, emisja SSB (W1OW, Massachusetts) zrobił go Tomasz SQ2LID. Z niecierpliwością czekamy na następnego wójca. Ewa SP5HEN i Wiesław SQ5ABG zostają na ceremonię rozdania nagród – 1. miejsca – Noże Komandosa na stylowej desce, a druga część teamu SNØRUN dalej walczy o uzyskanie jak najlepszych ilości QSO. Chcemy pobić niechlubny rekord z poprzedniego wyjazdu – Biegu Katorżnika – ZERO łączności. O godz. 18:23 UTC Ewa SP5HEN strzela kolejnego wójca na 3.709,00 MHz, emisja SSB (K2RPF New York). W niedzielę Wiesław SQ5ABG i Tomasz SQ2LID walczą jeszcze w zawodach „Włocławskich”, które przynoszą kolejne 45 QSO.

Powoli pakujmy sprzęt i odjazd do swoich własnych QTH.

Załoga stacji SNØRUN (Tomasz SQ2LID, Andrzej SP5VIH, Wiesław SQ5ABG, Ewa SP5HEN, Andrzej SQ5NAP)
Załoga stacji SNØRUN (Tomasz SQ2LID, Andrzej SP5VIH, Wiesław SQ5ABG, Ewa SP5HEN, Andrzej SQ5NAP)

Podsumowanie: w okresie piątek 5/10 – niedziela 6/10 przeprowadziliśmy 394 QSO w tym dwa DX (wójce) – W1OW i K2RPF, a na VHF 10 QSO.

Razem SNØRUN od 1 sierpnia ma na swoim koncie: 672 QSO z 26 podmiotami DXCC.

Zobaczymy jak pójdzie na Maratonie Komandosa (24 listopada). Prośba – trzymajcie za nas kciuki!

Operatorzy stacji SNØRUN

Comments are closed.