HF0DUGA – praca polskiej stacji z terenu Ukrainy od 25.04.2018 21:23z do 27.04.2018 21:23z (48h)

 

 

Wczoraj (tj. 24.04.2018) o godz. 17.00, tuż przed wyjazdem, otrzymaliśmy wiadomość od władz Strefy, że dostali odgórnie zakaz wpuszczenia polskich krótkofalowców na teren Strefy, w związku z powyższym akcja DUGA nie wystartuje w planowanym terminie. Oczekujemy na dalsze wyjaśnienia i ewentualne ustalenie nowego terminu, liczymy na przychylność władz Strefy i władz państwowych Ukrainy, czekamy w gotowości do wyruszenia na teren Strefy.

 

 

HF0DUGA Stacja okolicznościowa z okazji 32. rocznicy katastrofy w Czarnobylu.

26 kwietnia 1986 o godz. 1:23 czasu Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (UTC+4) rozpoczął się eksperyment mający na celu sprawdzenie czasu generowania energii przez turbiny po wyłączeniu dopływu pary. Eksperyment zakończył się katastrofą. Reaktor został zniszczony a silnemu skażeniu uległ obszar o powierzchni ponad 150 000 km². Radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się po całej Europie. W wyniku katastrofy ze skażonych terenów zostało przesiedlonych około 350.000 osób. Była to jedna z największych katastrof przemysłowych na świecie.
W odległości 9,5 km od elektrowni w miasteczku Czarnobyl-2 znajdują się pozostałości po gigantycznej instalacji radiolokacyjnej dalekiego zasięgu o kryptonimie DUGA a właściwie jej części odbiorczej. Część nadawcza znajdowała się 60 km na północny wschód. Radiolokator miał za zadanie wykrywać rakiety z odległości co najmniej 3000 km z kierunku USA. Prace nad budową rozpoczęto w 1972. Pierwsze sygnały radiowe z radaru nadano 4 lipca 1976. Zakłócały one szerokie pasmo radiowe i słyszane były jako charakterystyczny stukot nazwany z tego powodu “rosyjskim dzięciołem”. Testy instalacji zakończyły się w 1978 niepowodzeniem. Od 1981 prowadzono modernizację Dugi, która zakończyła się w 1983. W 1986 planowano przeprowadzić testy kwalifikujące system do służby bojowej. Katastrofa czarnobylska zakończyła ostatecznie życie Dugi.
Konstrukcja składała się z dwóch szyków antenowych pracujących w różnych pasmach KF. Antena większa miała rozmiary 500 x 140 m a mniejsza 220 x 80 m. Większy szyk składał się z 15 masztów, na których znajdowało się po 20 dipoli klatkowych (dipoli Nadienienki).
Podobna stacja radiolokacyjna znajdowała się na dalekim wschodzie ZSRR, w Komsomolsku nad Amurem. Została ona zlikwidowana pod koniec lat 90. Anteny nadawcze stacji czarnobylskiej zostały zlikwidowane w 2005.

Kolega Tomek SQ2LID będzie pracował z terenu Czarnobyla-2 używając dipoli anteny DUGA ze znakiem UT/SQ2LID

Organizator: STREFAZERO.ORG, Operator SQ2LID
Podziękowanie za wsparcie sprzętowe dla:
Rafała SQ5FWR i firma ERcomER
Oddział Terenowy PZK 37
Sebastian SQ5CW

Comments are closed.