MARATON KOMANDOSA CZAS ZACZĄĆ…

Z uwagi na CQ Worldwide DX Contest CW, odbywający się w okresie 26 – 27 listopada, załoga SNØRUN występowała w mocno ograniczonym składzie: Piotr SP5XOV i Andrzej SQ5NAP.

Wyjazd z Warszawy 25 listopada i przyjazd o godz. 1400 (LT) do Lublińca świętującego 750. rocznicę ustanowienia miasta, a właściwie od Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Kokotek” ZHP w Lublińcu. Po wypakowaniu sprzętu (jak zwykle ajkomik 7300 bez dopalacza mocy) i podłączeniu do delty o godz. 1332 (UTC) wrzucamy w eter – wywołanie ogólne w paśmie czterdziestu metrów (7150 kHz) podaje SNØRUN i przechodzi na odbiór – i natychmiast jest odpowiedź stacji SP9SKL.

Robimy krótką przerwę by w Sielskich Klimatach podładować akumulatory, o godz. 1447 (UTC) ponownie jesteśmy w eterze, tworzy się mały pile up. O godz. 1523 (UTC) pierwsza łączność ze stacją zagraniczną (OK1DQP). O godz. 1700 (LT) zamykamy nasz teatrzyk i jedziemy do Sielskich Klimatów na ponowne ładowanie akumulatorów oraz na spotkanie w Biurze Maratonu Komandosa.

Prezes Rosiński – jak zwykle zalatany, ale udziela krótkiej statystyki: 51 Zawodniczek, 584 Zawodników, razem 635 Maratończyków pisanych przez duże M, start jutro godz. 0900 (LT), mundur, „sandałki” polowe i na grzbiecie 10 kg bagażu… Śpicie w Oblackiej Przystani – i pobiegł do innych zadań organizacyjnych.

26 listopada – Czas Zacząć Maraton Komandosa: ważenie bagażu (minimum 10 kg), ale waga z camel bagiem i odżywkami jest powyżej 12 – 13 kg. O godz. 0850 (LT) przemarsz na pobliską polanę (miejsce startu dla ponad 600 biegaczy), krótki speach, sakramentalne pytanie CZY JESTEŚCIE GOTOWI? i chóralne – na ponad sześćset gardeł – TAK! i odliczanie: dziesięć, dziewięć, … ,dwie, FLARA, jedna i START… Poszli! Przed nimi 42 195 metrów po zwycięstwo nad sam sobą…

A załoga SNØRUN udaje się do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Kokotek” ZHP i rozpoczyna pracę. O godz. 0842 (UTC) sukces – na częstotliwości 18 150 kHz, emisja SSB, upolowana została stacja JH4UMS z raportami 58 – 57, odległość tylko 8 400 km! Chyba propagacja nam sprzyja… O godz. 1400 (LT) kolejne stacje ze Stanów Zjednoczonych – K5RQ, odległość tylko 9 000 km, i KN4IRM, odległość 8 000 km. Wiele rosyjskich stacji próbowało się dobić do SNØRUN, ale konsekwentnie odmawiamy …

Sobotnia pogoda w Lublińcu nie była łaskawa dla Maratończyków: pochmurno, czasami opady deszczu, a temperatura plus TRZY…

Około 1300 (LT) inspekcja w osobie hm. Macieja Maciów, Komendanta Hufca ZHP w Lublińcu. Chwila przerwy – ajkomik ma szansę na ochłodzenie się…

Rekord Maratonu Komandosa ustanowiony w roku 2014 przez Pana Piotra SZPIGIELA z czasem 2:55,40, tak, tak – DWIE godziny PIĘĆDZIESIĄT PIĘĆ minut CZTERDZIEŚCI sekund!, nie został poprawiony… Dla przypomnienia: maratoński rekord świata w stroju sportowym został ustanowiony przez Kenijczyka Eliud Kipchoge, który uzyskał w dniu 25 września 2022 w Berlinie, czas 02:01.09. Może w roku 2023…?

Oficjalna klasyfikacja XIX edycji Maratonu Komandosa (42 km z okładem) AD 2022, Lubliniec ‑ Kokotek, 26 listopada 2022

Panie, niestety dystans bez taryfy ulgowej …:

 
PODSUMOWANIE:

Z uwagi na dwudniowy CQ Worldwide DX Contest bilans łączności w Maratonie Komandosa nie wygląda imponująco, wynosi: 75 QSO, w tym stacje polskie 49, stacje zagraniczne 26, w tym Irlandia Północna, Japonia, Maroko i Stany Zjednoczone.

Od 11 marca do 26 listopada 2022 nawiązano 449 QSO z 37 podmiotami DXCC,:

Po zakończeniu XIX edycji Maratonu Komandosa, rozpoczęła się ceremonia wręczenia uhonorowań dla Maratończyków – KAŻDA i KAŻDY był ZWYCIĘZCĄ MARATONU KOMANDOSA – pokonali zmęczenie, wielki wysiłek i chwile słabości. Do gratulacji dołącza się również załoga stacji okolicznościowej SNØRUN.

Kończy się Stary Rok, nadchodzi Nowy 2023 Rok.

Operatorzy stacji okolicznościowej SNØRUN składają Wojskowemu Klubowi Biegacza META, Żołnierzom Jednostki Wojskowej Komandosów, Pragnącym się zapisać na Lublinieckie Biegi
w 2023 roku, wszystkim Biegającym w Lublińcu, Harcerzom z Hufca ZHP im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty i Operatorom radiostacji na Świecie i w Polsce – najserdeczniejsze życzenia POKOJU, ZDROWYCH I POGODNYCH ŚWIĄT, i po staropolsku: DO SIEGO ROKU! 

Do usłyszenia w roku 2023!

 

Załoga SNØRUN
tekst pisany 28 listopada 2022 roku

____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Załoga stacji SN0RUN zaprasza na Maraton Komandosa oraz 750 lecie Miasta Lubliniec – będziemy w eterze 25 listopada 2022 w godzinach popołudniowych, emisja SSB.

Załoga SNØRUN

Comments are closed.