MARATON KOMANDOSA & KRÓTKOFALOWCÓW

W obszarze MARATONU KOMANDOSA, w którym istnieje zmienne pole magnetyczne (B – wektor indukcji magnetycznej czyli SYGNAŁ STARTU) powstaje pole elektryczne (E – wektor natężenia pola elektrycznego czyli OCHOTA SPRAWDZENIA SIĘ ZAWODNIKÓW) – powoduje ruch 482 zawodników biorących udział w 15. edycji Maratonu Komandosa AD 2018, co można elegancko to zapisać równaniem indukcji elektromagnetycznej Faradaya (I równanie Maxwell’a) w postaci operatora (nie HAMa …): E=- B⃑∂t.

Z jednej strony trasa – łatwizna. Tylko dwie pętle po 21,3 km, ale mundur polowy, BUTY i najgorsze – 10 KILOGRAMÓW BAGAŻU… Celem jest dobiegnięcie do „METY” na mecie, a przy okazji próba pobicia rekordu trasy Lublinieckiego Maratonu z 2014 roku – 2:55,40! A z drugiej strony … Maraton Krótkofalowca, czyli nadzieje na stylowe zakończenia sezonu krótkofalowców w Lublińcu w roku 2018: Bieg Katorżnika,  Bieg o Nóż Komandosa im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego i wreszcie Maraton Komandosa. Zawodnicy wystartowali o godz 09:00 (LT), a limit biegu (zamknięcie mety) przewidziano na 16:00 (LT). Zanim maratończycy dobiegną do mety okazja do przypomnienia:

Krótkofalowcy: Tomasz SQ2LID, oraz Andrzejowie SP5VIH i piszący te słowa SQ5NAP, stanowiący reprezentację klubu SP5PPK,

we współpracy w Wojskowym Klubem Biegacza META w Lublińcu (www.wkbmeta.pl), ponownie uruchomili stację okolicznościową o znaku wywoławczym SNØRUN, działającą w okresie od 14 października do 25 listopada 2018, promującą 15. edycję Maratonu Komandosa.

Stacja okolicznościowa SNØRUN w czasie pracy od 15 października „zaliczyła” 617 łączności, głównie ze stacjami z SP i SQ, ale były też rodzynki – stacje ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii oraz Omanu.

23 listopada o godz. 09:00 (LT) wyruszam z Warszawy do Lublińca – Kokotka przez Piaseczno po Tomasza SQ2LID i dalej jedziemy do Lublińca. Dzięki uprzejmości Karola DL3AU (poruszone w relacji: Bieg o Nóż Komandosa: Byli, zdobyli, „wójca” zrobili!) oraz Komendanta Hufca ZHP w Lublińcu hm Mariusza Maciów i Komendanta Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego „Kokotek” – Pełnomocnika ds. Ośrodka hm. Krzysztofa Zbączyniaka – wykorzystujemy pomieszczenia stacji harcerskiej SP9ZAK. Meldujemy się w Biurze Maratonu Komandosa i po zamienieniu kilku słów o szczegółach planu na sobotę i rozpoznaniu terenu na Przystani Oblackiej na rozwinięcie anteny LW, jedziemy do Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego ZHP w celu rozłożenia gratów. Są to jak zwykle ICOM IC-7300, szumofon Yaesu FT-857.

O godz.17:00 (LT) w Ośrodku ZHP spotkamy się z druhem hm Mariuszem Maciów. Jest to pierwsze osobiste spotkanie z druhem Komendantem. 30 minutowa wizyta jest poświecona krótkiej prezentacji osiągnięć naszego klubu SP5PPK, a z drugiej strony informacja o Hufcu ZHP im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, Lubliniec, działającego od roku 1923 (więcej na stronie www.historia.lubliniec.zhp.pl).

Po konfiguracji IC-7300 i podłączeniu jej do wspaniałej delty na pasmo 80 metrów, Tomasz SQ2LID rozpoczyna pracę: Wywołanie ogólne w paśmie 80 metrów, podaje stacja SNØRUN i przechodzi na odbiór – znowu tworzy się pileup! Zgłaszają się stacje z całej Polski i nie tylko. Raporty 59 plus 20 – 30 dB w obydwie strony. Wrażenie jakby cały – nie tylko polski – światek HAMów czekał na stację SNØRUN… Nie padają już pytania o wzmacniacz mocy. We wspaniałą harcerską deltę pakujemy skromne 100 W…

Śpimy w Sielankowych Klimatach i wszystko jest w zasięgu ręki, no powiedzmy długiej ręki…

Sobota, 24 listopada, … wstajemy bardzo wcześnie – dojazd do Przystani Oblackiej, przygotowanie anteny dipol, zasilaną linią symetryczną i dostrajaną skrzynką MFJ oraz ICOMa IC-7300 do pracy, czyli utworzenie drugiej stacji mobilnej KF i oczekiwanie na próbę pobicia rekordu trasy. Zdążyliśmy! – o godz. 05:59 (UTC) mamy pierwszą łączność na 3,715 MHz! Maratończycy odprawiają się do biegu – ważenie bagażu i zdawanie go do depozytu. O godz. 08:50 (LT) przegrupowanie na pole startowe, oddalone 500 m od Przystani Oblackiej, które może pomieścić maratończyków – długość linii startowej tylko 590 m. O godz. 08:59 (LT) krótki spicz zakończony pytaniem CZY JESTEŚCIE GOTOWI? i chóralne – na prawie pięćset gardeł – TAK! i odliczanie: dziesięć, … , dwie,  jedna i SYGNAŁ STARTU. Poszli!

Rekordy Maratonu Komandosa (mundur polowy, BUTY i najgorsze – 10 KILOSÓW BAGAŻU), ustanowionych: w roku 2018 przez Panią Patrycję BEREZNOWSKĄ z czasem 03:54,35 oraz w roku 2014 przez Pana Piotra SZPIGIELA z czasem 2:55,40 (tak, tak – DWIE godziny PIĘĆDZIESIĄT PIĘĆ minut CZTERDZIEŚCI sekund!), został poprawiony w kategorii Pań…, Gratulacje Pani Patrycjo!!! Dla przypomnienia: maratoński rekord świata – strój sportowy – wynosi 2:01,39 i należy do Eliud’a KIPCHOGE z Kenii, został ustanowiony w dniu 16 września 2018. Może w roku 2019…?

Sobotnia pogoda w Lublińcu nie była łaskawa dla Maratończyków: pochmurno, czasami opady deszczu, a temperatura plus SZEŚĆ, plus SIEDEM – jednym słowem upał, podzespoły elektroniczne odpowiedzialne za samokontrolę Maratończyków przegrzewały się…, a krótkofalowcy byli przygotowani na siarczystą zimę…

Oficjalna klasyfikacja 15. edycja Maratonu Komandosa (42 km z okładem) AD 2018, Lubliniec – Kokotek, 24 listopada 2018:

Panie, niestety dystans bez taryfy ulgowej …:

  1. Patrycja BEREZNOWSKA, Wieliszew Heron Team, Wieliszew, 03:54,35;
  2. Katarzyna PUCZYŁOWSKA, JW AGAT, Gliwice, 04:26,43;
  3. Wioletta KOŚCIELNIAK, Runners Team Nysa, Prudnik, 04:43,49.

Panowie, dystans – taryfa normalna…:

  1. Piotr SZPIGIEL, JW 2980, Braniewo 03:12,19;
  2. Jacek MICHULEC KWP Katowice, Żywiec 03:20,42;
  3. Seweryn DUDA 16 BPD, Kraków 03:26,49.


Po zakończeniu 15 edycji Maratonu Komandosa, o godz. 15:30 (LT) rozpoczęła się ceremonia wręczenia uhonorowań dla Maratończyków – Każda i Każdy był ZWYCIĘZCĄ MARATONU KOMANDOSA – pokonali zmęczenie, wielki wysiłek i chwile słabości. Do gratulacji dołącza się również załoga stacji okolicznościowej SNØRUN.

 

Niedziela, 25. listopada, po wczesnym śniadaniu pakujmy sprzęt i wyjeżdżamy do swoich własnych QTH.

PODSUMOWANIE:

  • Od 14 października do 24 listopada 2018 nawiązano 617 QSO;
  • Razem stacja okolicznościowa SNØRUN w 2018 roku, w okresie od 1 sierpnia do 25 listopada 2018, (Bieg Katorżnika – 11 sierpnia, Bieg o Nóż Komandosa im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego – 6 października i Maraton Komandosa – 24 listopada) ma na swoim koncie: 1568 QSO z 48 podmiotami DXCC.

Kończy się Stary Rok, nadchodzi Nowy 2019 Rok.

Operatorzy stacji okolicznościowej SNØRUN składają Wojskowemu Klubowi Biegacza META, Żołnierzom Jednostki Wojskowej Komandosów, Pragnącym się zapisać na Lublinieckie Biegi w 2019 roku, wszystkim Biegającym w Lublińcu, Harcerzom z Hufca ZHP im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty i Operatorom radiostacji na Świecie i w Polsce – najserdeczniejsze życzenia ZDROWYCH I POGODNYCH ŚWIĄT, i po staropolsku: DO SIEGO ROKU!

Do usłyszenia w roku 2019!

Załoga SNØRUN
tekst pisany 28 listopada 2018

Comments are closed.