SN0RUN – Maraton Komandosa 23′

Maraton Komandosa czyli Maraton Krótkiej Fali

Komunikat PZK z 2022 roku (K-PZK-48-2022): „Rekord Maratonu Komandosa ustanowiony w roku 2014 przez Pana Piotra SZPIGIELA z czasem 2:55:40, tak, tak – DWIE godziny PIĘĆDZIESIĄT PIĘĆ minut CZTERDZIEŚCI sekund! nie został poprawiony… Dla przypomnienia: maratoński rekord świata w stroju sportowym został ustanowiony przez Kenijczyka Eliud Kipchoge, który uzyskał w dniu 25 września 2022 w Berlinie z czasem 02:01:09. Może w roku 2023…?”. Wiadomość o ostatniej chwili (8 października 2023 roku): Kenijczyk Kelvin Kiptum wygrał maraton w Chicago, USA i ustanowił nowy rekord świata – trasę o długości 42,195 km pokonał w czasie 2:00:35! Męski rekord trasy Maratonu Komandosa nie został poprawiony, ale Aleksandra Jakubczak dokonała tego – rekord trasy wynosi 03:52:34!

Po zakończeniu XX edycji, o godz. 15:30 LT rozpoczęła się ceremonia wręczenia uhonorowań dla Mega Twardzieli – KAŻDA i KAŻDY był ZWYCIĘZCĄ XX MARATONU KOMANDOSA – pokonali wielki wysiłek i chwile słabości. Nagrody wręczali gen. bryg. Marek Olbrycht, były Dowódca Wojsk Specjalnych, przedstawiciele Wojsk Specjalnych oraz Organizatora. Do gratulacji, zwłaszcza dla rekordzistki trasy, dołączają się operatorzy stacji okolicznościowej SNØRUN.

Ale od początku…
Stacja okolicznościowa SNØRUN rozpoczęła pracę w roku 2005 w Biegu Katorżnika i po 18 latach istnienia w eterze przechodzi do historii… W jej działalność byli zaangażowani operatorzy: ś.p. Ewa (Kura) SP5HEN, Andrzejowie SP5VIH i SQ5NAP, Cezary SP5Y, Mariusz SQ5M, Piotr SP5XOV, Tomasz SQ2LID, Wiesław SQ5ABG…
Maraton Komandosa skończył już 20 lat, a jego pomysłodawcą był ówczesny Dowódca 1. Pułku Specjalnego Komandosów (obecna nazwa – Jednostka Wojskowa Komandosów) ppłk dypl. Wojciech Jania. Pierwszą edycję zapoczątkowano w dniu 21 listopada 2004 roku, z udziałem 28 biegaczy, a zwycięzcą był asp. Dariusz Guzowski, SP Słupsk, uzyskując czas 3:43:51. Z upływem lat informacje przekazywane przez angielskie i amerykańskie agencje prasowe JPP (Jeden Pan Powiedział) oraz JSP Jeden Specials Przekazał) spowodowały, iż maraton rozrósł się do MEGA MARATONU dla MEGA TWARDZIELI. W roku 2005 biegaczy było 95, w 2006 roku 154, by 2023 roku osiągnąć magiczną liczbę 691 MIĘDZYNARODOWYCH MEGA TWARDZIELI (1 Amerykanin, 4 Brytyjczyków, 4 Słowaków).

Zlot do Lublińca ekipy maratończyków krótkiej fali z Warszawy w czwartek (Andrzej SP5VIH), a zasadnicze siły w piątek w godzinach południowych. Zaczynamy od Sielskich Klimatów, a później od pomieszczenia radiostacji SP9ZAK w Ośrodku Hufca ZHP Lubliniec – wielkie podziękowania dla hm. Mariusza Maciówa i hm. Bogdana Okaja za udostępnienie pomieszczenia radiostacji. Wypakowanie sprzętu ICOM 7300 ze wzmacniaczem mocy – tylko 1 kW! z dipolem. Około 15:00 LT jesteśmy gotowi i po zrobieniu kawy po kapitańsku (z prondem…) zaczynamy: Mariusz SP5M emisja CW (14 017 kHz) – „CQ CQ SNØRUN SNØRUN AR”, a później Piotr SP5XOV emisja SSB (7 162 kHz): „wywołanie ogólne w paśmie 40 metrów z Lublińca, Maraton Komandosa, podaje Stefan Natalia Zero Roman Urszula Natalia i przechodzi na odbiór”. Prawie natychmiast o 13:34 UTC zgłasza się M7RLSi jest na pierwszym miejscu w logu, po nim następne QSO ze Szwecją, Włochami, Łotwą, Francją i dalsze… Konsekwentnie od marca 2022 roku (Setka Komandosa) u wszystkich operatorów SNØRUN występuje sempiternis otitis externa (przewlekłe zapalenie ucha zewnętrznego) – stacje rosyjskie i białoruskie są NIESŁYSZALNE… O godz. 18:30 LT Andrzej SQ5NAP jedzie do Biura Zawodów w Oblackiej Przystani, na briefing z Panem Rosińskim, Honorowym Prezesem WKB META, który przekazuje krótkie informacje: • rekordowa liczba 691 zgłoszonych pra pra wnuków posłańca Filippidesa z bitwy pod Maratonem w roku 490 p.n.e., ubranych w zbroję (mundur polowy, czapeczka, wytworne buciki), na barkach minimalnie 10 kg dodatkowego tzw. uzbrojenia; • start 09:00 LT polana przy Oblackiej Przystani; • limit czasu pokonania dystansu – 7,5 godz. i pomknął do innych zadań organizacyjnych. Około 16:30 LT inspekcja w osobach hm. Macieja Maciówa, Komendanta Hufca ZHP w Lublińcu oraz hm. Bogdana Okaja, opiekuna Ośrodka. Chwila przerwy – intensywne chłodzenie machinerii… Ponownie rozpoczynamy nadawanie i odbieranie, nadawanie i odbieranie… Propagacja? Jak w maratonie… były chwile, gdy na 14 054 kHz był zasięg z Timorem Wschodnim!
25 listopada – Czas Zacząć Maraton Dla Mega Twardzieli: Zasady regulaminu: umożliwienie zawodnikom rywalizacji w ekstremalnych warunkach, popularyzacja współzawodnictwa służb mundurowych, wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu środowisk biegaczy w mundurach, popularyzacja służby w jednostkach specjalnych oraz 751. rocznicy ustanowienia Miasta Lubliniec. Dodatkową atrakcją dla posiadaczy karty QSL Maraton Komandosa, potwierdzającą przeprowadzenie łączności z SNØRUN, będzie osobisty odbiór okolicznościowej monety w Urzędzie Miasta Lubliniec.
Sobotnia pogoda w Lublińcu nie była łaskawa dla MEGA TWARDZIELI: pochmurno, opady śniegu, uwaga: śśśśśśśśślisko (liście…), temperatura MINUS DWA, odczuwalna MINUS PIĘĆ… Ważenie uzbrojenia (minimum 10 kg), ale rzeczywista waga plecaka z camel bagiem i odżywkami jest powyżej 12 – 14 kg… O godz. 08:50 LT przemarsz na pobliską polanę – miejsce startu dla Twardzieli. Z uwagi, iż 25 listopada jest 75. Rocznicą Urodzin aktywnej biegaczki maratonów z Klubu WKB Meta Pani Ewy Kasierskiej (numer startowy 1948 …) Komandosi z Lublińca wręczyli Jej Nóż Bojowy, a Sto Lat zaśpiewało ponad 700 biegaczy i organizatorów. Dalej standardowo: krótki speach gen. bryg. Marka Olbrychta, podstawowe pytanie CZY JESTEŚCIE GOTOWI? i chóralne, na prawie siedemset gardeł, TAK! i odliczanie: dziesięć, …, FLARA, jedna i START… Poszli! W lublinieckich lasach rozlega się tupot setek maratońskich bucików (nie mylić z „Tupotem Białych Mew” Wojciecha Młynarskiego z roku 1968), a przed nimi 4 219 500 centymetrów po zwycięstwo nad sam sobą… Po kilku kilometrach elektronika długodystansowców – wdech, dwa kroki, wydech – przegrzewa się… Maratończycy z Krótkiej Fali udają się do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Hufca ZHP i rozpoczynają pracę. Kończymy Maraton w niedzielę uzyskując końcowe wyniki: 78 państwa (Islandia, Kanada, Teksas USA, Honduras, Kolumbia, Mauritius, Timor Wschodni, Japonia, Kazachstan, Finlandia, Szwecja), 405 łączności, z tego: CW – 353, SSB – 52 oraz wisienka na gorących lodach:
• najdalsza: Timor Wschodni, 4W8X, 11 789 km, 25/11 12:33 UTC, CW;
• pierwsza w logu: Anglia, M7RLS, 1 530 km, 24/11, 13:34 UTC, CW.
W 2023 roku, w biegach Setka Komandosa, Bieg Katorżnika oraz Maratonie Komandosa, nawiązano 1 160 QSO z 85 podmiotami DXCC, umiejscowionymi na kontynentach: Afryka, Ameryka Południowa, Ameryka Północna, Australia, Azja, Europa… została tylko Antarktyda bez stałych mieszkańców… Tak więc informacja o biegach organizowanych przez Wojskowy Klub Biegacza META rozeszła na falach eteru (pasma od 80 m do 10 m) na całą kulę ziemską…

I rozjeżdżamy się do miejsc stałego postoju…

ZAMIAST PODSUMOWANIA:
Operatorzy stacji okolicznościowej SNØRUN składają Wojskowemu Klubowi Biegacza META, Żołnierzom Jednostki Wojskowej Komandosów, Harcerzom Hufca ZHP im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, wszystkim Biegającym w Lublińcu, Operatorom radiostacji na Świecie i w Polsce oraz wszystkim czytającym – najserdeczniejsze życzenia POKOJU oraz POGODNYCH ŚWIĄT i po staropolsku: DO SIEGO ROKU!

Załoga SNØRUN
tekst pisany 27 listopada 2023 roku


Comments are closed.